Merkato mbyllet më 31 gusht, por një pjesë e klubeve e kanë mbyllur atë, ose mund të afrojnv vetëm një futbollist, nëse deri në mbylljen e tranferimeve do t’u dalë në shteg ndonjë futbollist cilësor që do tv jetë i lirë.

Ditën e sotme Kukësi zyrtarizoi afrimin e Stivi Frashërit, që mund të jete afrimi i fundit në ekip. Gjirokastritët dhe Laçi gjithashtu duken se e kanë mbyllur merkaton, ndërsa Flamurtari e ka njoftuar diçka të tillë më parë.

LËVIZJET E DERITANISHME NË MERKATO

Kukësi
Afrime: Hair Zeqiri (Flamurtari), Rustem Hoxha (Teuta), Bujar Idrizi (Llapi), Siraj Nasar (Bnei Sahnin), Ndriçim Shtubina (Vllaznia), Elis Bakaj (Vllaznia), Rauf Alijev (Inter Baku), Ardit Peposhi (Korabi), Stivi Frashëri (Flamurtari)

Largime: Matija Dvornekoviç, Kushtrim Lushtaku , Bedri Greca, Lukas Rangel, Klaudio Çema, Entonio Pashaj, Alberto Serran Polo, Albi Alla (Larisa), Pero Pejiç (Slaven Belupo), Drilon Tejeci, Nijas Lena (Teuta)

Partizani
Afrime: Blerim Kotobelli (Teuta), Gerhard Progni (Teuta), Mustafa Enok Xhixhiua, Milan Basrak (Katanzaro), Andrea Selvaxhio (Racing Roma), Romeo Shahinas (Racing Roma), Xhovani La Kamera (Lupo Roma), Kristian Adorjan (Novara), Edgar Çani (Piza), Kristo Merko, Eglant Haxho (Renova), Erik Herrera

Largime: Ylber Ramadani (Velje), Marko Cetkoviç (Mlladost), Kaleb Ekuban (Lids), Methju Bonifejs (Beroe), Agustin Torrasa, Mario Dajsinani (Skënderbeu), Esin Hakaj (Teuta), Laurent Ismailaj (Drita), Mentor Mazrekaj (Prishtina), Ardit Jaupaj (Flamurtari P.)

Skënderbeu
Afrime: Donjet Shkodra (Flamurtari), Bruno Dita (Teuta), Mario Dajsinani, (Partizani), Shend Kelmendi (Trepça 89’), Ali Soue (Kievo), Benejam Dente

Largime: Hamdi Salihi, Marvin Ogunxhimi, Kornel Predesku, Nuredin Orelesi, Ardit Hoxhaj (Huazim Flamurtari), Masato Fukui (Kamza), Hektor Idrizaj (Kamza)

Flamurtari
Afrime: Ditmar Bicaj (Vllaznia), Goran Siljanovski (Rabotniçki), Adis Nurkoviç (Travnik), Ardit Hoxhaj (Skënderbeu), Emiljano Musta (Teuta), Muhamed Useini (Renova), Viktor Zhufo (Shkëndija Tetovës), Artim Pollozhani (Shkëndija Tetovës), Lansinet Sidibe, Seku Kamara (Besëlidhja), Lejdi Liçaj (Luftëtari), Abubakar Ibrahima Tungara

Largime: Donjet Shkodra (Skënderbeu), Bruno Telushi (Slaven Belupo), Astrit Fazliu (Drita), Ardit Shehaj (Skënderbeu), Argent Halili (Kamza), Taulant Kuqi, Arbër Beqaj (Teuta), Hair Zeqiri (Kukësi), Stivi Frashëri, Ilir Berisha, Astrit Fazliu (Drita), Milos Rniç, Ivan Galiç (Cibalia), Lineker Nakamuta, Balsa Radoviç, Mauricio Leal

Vllaznia
Afrime: Edon Hasani (Kukësi), Gilman Lika (Tirana), Nuredin Orelesi (Skënderbeu), Çarles Atsina

Largime: Ditmar Bicaj (Flamurtari), Stefan Cicmil (Mladost Podgorica), Jasmin Agoviç (Rudar Pljevlje), Brunild Pepa (Lushnja), Elis Bakaj, Rubin Hebaj (Domzhale), Endri Vrapi (Liria), Landri Mulemo, Arsen Hajdari, Arenc Dibra, Bekim Erkoçeviç, Ndriçim Shtubina (Kukësi), Denis Dyca (Kastrioti huazim)

Teuta
Afrime: Ante Hrkaç (Lokomotivë Zagreb), Arbër Beqaj (Flamurtari), Elton Vata (Laçi), Albi Dosti (Bylisi), Esin Hakaj (Partizani), Dajan Shehi (Besa), Ardit Shehaj (Flamurtari), Dejvi Bilali (Besa), Anel Dediç, Semin Haxhibuliç, Onieka Osemene, Nijas Lena (Kukësi), Latif Amadu, Abe Oluasina (Sunshine Star), Jurgen Peqini (Elbasani)

Largime: Rustem Hoxha (Kukësi), Bruno Dita (Skënderbeu), Artur Magani(Liria), Andi Ribaj, Blerim Kotobelli (Partizani), Gerhard Progni (Partizani), Erand Hoxha, Ergi Borshi (Kastrioti), Faizal Bangal, Emiljano Musta (Flamurtari), Eko Barine, Bojan Markoviç (Ruç Çorzov), Enriko Papa, Fabio Hasa.

Luftëtari
Afrime: Abu Kamara (Feronikeli), Fabricio Nunjes, Bruno Toledo (Liverpul), Fakundo Nasif (Manta)

Largime:  Usama Mutumane, Edi Nikolas Bojom (Al Vatan), Lejdi Liçaj (Flamurtari), Arturo Rexhinaldo (Laçi), Pedro Bengui, Marius Topi.

Laçi
Afrime: Sherif Kallaku (Kremoneze), Jurgen Vatnikaj (Partizani), Efiong Ejoh (Dinamo), Rexhinakdo (Luftëtari), Redon Xhixha (Shkëndija Tr.), Erisildo Smaçi (Partizani), Ademir Souza (Jakobina), Maikon Eskerda, Myrto Uzuni (Apolonia), Amadou Boiro (Gimnastik)

Largime: Emanuel Mensah (Atromitos), Bruno Lulaj (Skënderbeu), Serxhio Zhunior (Skënderbeu), Elton Vata (Teuta), Thomas Niameke, Blazho Rajoviç, Bekim Dema, Emiljano Hysi, Drilon Musaj (Drita), Erjon Vucaj

Lushnja
Afrime: Ibrahim Bejte (Sopoti), Brunild Pepa (Vllaznia), Agim Meto (Bylisi), Orgest Gava (Bylisi), Hermes Shkulaku (Pogradeci), Elvis Prençi (Korabi)

Largime: Arbër Allkanjari , Oltjan Haremi (Egnatia)

 Kamza
Afrime: Bruno Arrabal, Alfred Zefi (Korabi), Argent Halili (Flamurtari), Hektor Idrizaj (Skënderbeu), Masato Fukui (Skënderbeu), Argjend Mustafa (Vushtrria), Mërgim Neziri (Prishtina), Ivan Fushtar (RNK Split), Anxhelo Mumajesi (Sopoti), Armando Rami (Kukësi B)

Largime: Beqir Ibraimllari, Mario Morina, Albi Çekiçi (Pogradeci), Valdano Nimani, Alfred Deliallisi (Erzeni), Daniel Lamellari, Nertil Ferraj, Jetmir Sefa (Liria), Enco Malindi (Kastrioti), Elton Basriu (Liria), Xhorxhian Boçi, Ryo Kato, Spartak Elmazi, Luart Lame, Aristotel Koleci

Share: