Borussa Dortmund i ka dërguar  sulmuesit Pierre-Emerik Aubamejang një paralajmërim për të ardhmen e tij të pasigurtë.

Sulmuesi nga Gaboni,  i cili shënoi 40 gola në 46 ndeshje për klubin e tij gjerman në sezonin e kaluar, ka qenë i lidhur me një transferim prej 70 milionë funtesh në Chelsea, por edhe  Milan dhe PSG kanë shfaqur interes për të.

Shefi ekzekutiv i Dortmundit, Hans-Joakim Vatcke këmbëngul se klubi ende nuk ka marrë një ofertë për Aubamejang, por paralajmëroi sulmuesin  dhe pretendentët e tij potencialë se klubi nuk do të “presë shumë më gjatë” për ndonjë ofertë.

Duke folur për gazetën gjermane Welt am Sonntag, Vatcke tha: “Ne i kemi thënë Aubas: “Nëse doni të lëvizni diku dhe keni një klub të gatshëm për të përmbushur kërkesat tona, atëherë na vijnë dhe ne do të flasim. Por kjo do të zbatohet vetëm brenda një afati kohor të caktuar, i cili po mbyllet ngadalë. Duhet patjetër të kemi nevojë për një zëvendësim për të, gjë që vështirë është e pamundur në çdo rast. Ne do të presim për ndonjë për shumë ditë, por jo për shumë kohë. Nuk ka oferta për tavolinën e deritanishme”.

Vatcke pranoi se shpresonte që Aubameyang të qëndronte në klub, por pranoi: “Ka disa klube në këtë planet, ku ai mund të fitojë më shumë.”

Çelsi është në kërkim të një sulmuesi të ri, duke vendosur të dëgjojë ofertat për Diego Costa, i cili së bashku me Nemanja Matiç do të humbasin turneun e klubit në Lindjen e Largët.

Aubamejang gjithashtu ishte i lidhur me një lëvizje të madhe në Kinë, por atje merkatoja verore është mbyllur të premten.

Share: