Shalke 04 ka fituar në vitin 1997 Kupën UEFA, pasi mundi në finale skuadrën e Interit, pas gjuajtjes së penalltive.

Ndeshjen e parë e kishte fituar Shalke me rezultatin 1-0, me gol të Vilmots, ndërsa në të dytën zikaltrit triumfuan falë golit të Zamoranos dhe pas shtesave gjithçka u vendos nga pika e bardhë e penalltive, me gjermanët që fituan 1-4.

Ajo fitore është përkujtuar nga tifozët në ndeshjen e fundit me Hamburgun, teksa një koreografi spektakolare u shpalos në gjithë stadiumin. Rreth 120 mijë euro ka kushtuar ajo, ndërkohë që të gjitha shpenzimet janë përballuar nga vetë tifozët.

schalke-hsv_2

 

schalke-hsv_3

 

schalke-hsv_4

 

schalke-hsv_5

 

schalke-hsv_6

 

schalke-hsv_7

 

schalke-hsv_8

 

schalke-hsv_9

 

schalke-hsv_10

 

schalke-hsv_11

 

schalke-hsv_12

Share: